Facebook İsmini “Meta” Olarak Değiştiriyor

INSTAGRAM’DA YENİ ÖZELLİK: ORTAK PAYLAŞIM (COLLABS)
Ekim 21, 2021
YOUTUBER VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİ KDV’DEN MUAF EDİLDİ
Aralık 23, 2021

Facebook, geçtiğimiz günlerde platformlarını “Meta” ismi altında toplamaya ve Facebook ismini de aynı şekilde “Meta ile değiştirme kararı aldı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg bu konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamasında “Önümüzdeki 5 sene içerisinde Facebook kullanıcılarının bizi bir sosyal medya şirketi olarak değil, Metaverse şirketi olarak göreceğini düşünüyorum.” İfadelerini kullanarak Metaverse dünyasını ne kadar ciddiye aldığını ve ileride hayatımıza ne kadar adapte olabileceğini vurgulamış oldu.

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz “Metaverse” ise yapay zekayı ve kripto para sistemini de kapsayan blockchain gibi teknolojilerin de ilerlemesiyle artık hayal kavramından çok gelecek kavramına işaret etmeye başlıyor. Artık Facebook’u da kapsayacak olan Metaverse’te, bundan 20 yıl önce hayalini bile kuramayacağımız 2 boyutlu internet teknolojisinin, bugün yine şu zaman dilimi içerisinde bile hayal etmekte zorlandığımız 3 boyutlu bir teknolojiye evrilmesi söz konusu olacak. Buna göre, hayatımızda olan ve neredeyse her şeyi, 3 boyutlu bir şekilde dijital bir dünyaya aktarabilmemiz mümkün olacak. İşte burada bahsettiğimiz aktarımın gerçekleşeceği bu dijital evrene Metaverse diyoruz aslında. Bu teknoloji ise yakın zamanda hayatımıza girmiş olsa da hepimizin aşina olduğu sanal gerçeklik gözlükleriyle tamamlanabiliyor olacak. Böylelikle şu anda iki boyutlu bir şekilde dinliyor olduğumuz müzikleri Metaverse evreninde bir yerlerde anlık bir şekilde konsere katılıp da dinleyebileceğimiz bir deneyime dönüştürebilmek mümkün hale gelecek.

Metaverse teknolojisi ile gireceğimiz farklı evrenler, üstelik sadece gerçekten de dünyamızda ve hayatımızda yaşadığımız şeylerin aktarımıyla sınırlı kalmayacak. Yaratıcılığın da sınırsız bir şekilde kullanılabilmesi, tamamen hayal ürünü olacak dünyalar, ürünler ve deneyimlerin de yaşanabileceği Metaverse, vaat ettiği sınırsızlıkla mucize diyebileceğimiz imkanları bizlere sunacak gibi görünse de bu sınırsızlığın aynı şekilde insanlar tarafından kötü niyetle kullanılabilir ya da kötü sonuçlara yol açabilir hale de gelebilecek olması da söz konusu olabilir.

Facebook gibi büyük bir şirketin de kendini ismine adapte edecek kadar geleceğimizde gördüğü ve şimdiden üzerine yatırımların yapılmaya başlandığı Metaverse’te, “İnsanlığı çok ileri noktalara taşıyıp bize bambaşka bir yaşam mı sunacak; yoksa tıpkı Black Mirror bölümlerindeki gibi olaylarla mı karşılaşacağız?” sorusu yakın bir zamanda cevap bulacağa benziyor.