INSTAGRAM’DA YENİ ÖZELLİK: ORTAK PAYLAŞIM (COLLABS)

Yeni Sosyal Medya Yasası Neleri Kapsıyor?
Eylül 7, 2021
Facebook İsmini “Meta” Olarak Değiştiriyor
Kasım 5, 2021

Instagram, geçtiğimiz günlerde “Collabs” ismini verdiği yeni özelliğini duyurdu. Ortak paylaşım anlamına gelen bu özellikte birbirlerini takip eden insanların yeni kitlelere ulaşabilmeleri söz konusu olacak.

Gönderi ve Reels üzerinde kullanılabilecek “ortak paylaşım”da birbirini takip eden, kar amacı gütmeyen profiller aynı gönderiyi paylaşıyor olabilecekler. Bu özellik kullanılarak yapılan paylaşımlarda akışta veya profilde iki kullanıcının da ismi yer alabilecek, yorum ve beğeniler de paylaşılıyor olacak.

Ortak Paylaşım Özelliği Nasıl Kullanılır?

Özelliği kullanabilmek ise oldukça basit. Gönderi veya Reels paylaşımı yapılan bölümde kişileri etiketle kısmına girildiğinde “Etiket ekle” kısmının hemen sağında yer alacak “Katkıda Bulunan Davet Et” kısmından ortak paylaşım yapmak istediğiniz kişiyi seçtiğinizde, profile Özel Mesajlar üzerinden bir istek gidiyor ve karşı taraf onayladığında gönderi iki profilde de paylaşımlı bir şekilde yer almaya başlıyor. Şimdilik test aşamasında olduğu için ortak paylaşım, sınırlı profil tarafından kullanılabiliyor olsa da kısa bir zaman içinde tüm profiller için aktif hale getirilecek.

Organik bir şekilde daha fazla profile ulaşabilmeye yarayacak bu özellik, Markaların yaptıkları iş birliklerinde farklılık yaratabileceğinden, çoğunlukla bu amaç için kullanılacakmış gibi görünüyor.