PANTONE’DEN 2022 İÇİN YEPYENİ BİR RENK: VERİ PERİ

YOUTUBER VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİ KDV’DEN MUAF EDİLDİ
Aralık 23, 2021
GRAFİK TASARIMDA YAZI FONTU SEÇİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Şubat 21, 2022

Global renk otoritesi Pantone Renk Enstitüsü, uzun zamandır yeni yıl gelmeden önce gelecek yıl için yılın rengini seçiyor. Bu seçimleri moda dünyasından dekorasyona, hatta sanat eserlerinde dahi karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz sene farklılık yaparak biri gri biri de sarı tonlarında olmak üzere iki renk seçimi yapan Pantone, 2022 yılının rengi için bambaşka bir hamleyle renk paletlerinden bir seçim yapmak yerine sıfırdan yeni bir renk oluşturmayı tercih etti.

Yeni Yıl için oluşturdukları bu yeni rengi “kırmızı menekşe alt tonlu deniz salyangozu mavisi” olarak tanımlayan enstitü, renge ise “veri peri” ismini verdi. Rengi betimlerken ise “Mavinin sadakati ve istikrarı ile kırmızının enerjisi ve heyecanı bir araya gelerek güç veren bir yenilik yaratıyor” ifadelerine yer verdi.

Pantone’nin 2022 ile ilgili seçimlerinde “yenilik” kelimesinin önemle vurgulandığını tekrar tekrar görebiliyoruz. Bunun sebebi olarak ise 2021’in tüm dünyayı zorlayan, kısıtlayan durumlarla geçmesi gösterilebilir. Bildiğiniz üzere covid-19 pandemisi, dünyanın her yerinde, herkesi etkileyebilecek büyük sonuçlara yol açtı. Kapanmalar, hastalık, kaygı derken kimi zaman zorlanarak geçirdiğimiz bu senenin gölgesinde kalmamak ve yeni yılın bunlardan uzakta geçirilmesi gerçekten de hepimiz için bir yenilik ve temenni niteliğinde olacaktır.

Pantone’nin 2022 için yeni bir renk oluştururken ilham aldığı “yenilik” ifadesi elbette ki sadece kötü durumların yeni yılda olmaması temennisiyle kalmıyor. Aynı zamanda 2021’de aldığımız küresel çaptaki yenilik ve hayatımızda büyük değişikliklere yol açabilecek haberler de bu kararda yine önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Tazelik ve geleceği çağrıştıran bu cesur ama bir o kadar da sakin renk, oluşturulurken aynı zamanda Metaverse gibi büyük çaplı ve tüm dünyayı, geleceğimizi etkileyebilecek Metaverse’nin duyurulması gibi olaylardan da esinlenilmiş.

Şimdiden birçok yerde karşımıza çıkmaya başlayan Veri Peri, dijitalleşmemizi, geçtiğimiz yılı, hatta önümüzdeki yılı, dinamizmin ve dinginliğin uyumla bir araya gelişini temsil ederek 2022’nin yeniliklerle dolu bir yıl olacağının ipucunu bizlere veriyor.