Sosyal Medya Reklamları Yasaklanacak mı?

Sosyal Medya Analizleri
Ocak 12, 2021
Clubhouse Nedir? Nasıl Girilir?
Mart 3, 2021

1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren yabancı sosyal medya platformlarının temsilci belirleme zorunluluğunda 19 Ocak’ta yeni aşamaya giriliyor.

Temsilci atamamış olan sosyal medya platformlarına iki kez para cezası kesilmişti. 19 Ocak’ta ise üçüncü dönemece giriliyor. Temsilci atanmaması halinde bu platformların Türkiye’de reklam vermesi 19 Ocak itibari ile yasak olacak.

Youtube ve Tiktok, temsilci bulundurmayı kabul ettikleri için bu yasaklar onları kapsamayacak. Ancak henüz temsilci atamamış olan Facebook, Twitter ve Linkedin gibi platformlar, temsilci atamamaları halinde 19 Ocak’tan itibaren reklam vermeyecekler. Yurtdışından, Türkiye’ye reklam gösterilmesi ise açık olacak.

Ancak aşamalar bu kadarla da sınırlı değil. Platformlar, temsilci atamamaya devam ettikleri halde kullanım sınırlamasına tabi tutulacaklar. Kısım kısım gerçekleştirilecek olan bu kısıtlamalar sonucunda, temsilci atanmaması halinde; Mayıs ayına kadar Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin gibi platformlar ülkemizden erişilemeyecek hale gelecek.

Temsilci Belirlenecek mi?

Youtube ve Tiktok, Türkiye’de temsilci belirlemeyi kabul ettiler. Bu yasaklar ve kısıtlamalardan etkilenmeyecekler.

Platformlar birbirlerinden bağımsız olsalar da bu iki platformun temsilciliği kabul etmiş olmasının diğer platformları da etkilemesi ve onların da sırayla temsilci belirlemeleri bekleniyor.