Twitter’a Yorumları Kapatma Seçeneği Geldi

Pandemi Sürecinde: Dijitalde Ne Gelişmeler Yaşandı?
Mayıs 12, 2020
Twitter’a Sesli Tweet Güncellemesi
Haziran 18, 2020

Twitter’ın en büyük handikaplarından biri olan ‘yanıt’ konusuna Twitter’dan bir düzenleme getirildi. Bundan sonra kişiler, tweet atarken ilgili tweeti kimlerin yanıtlayabileceğini seçebilecekler.

Twitter, artık herhangi bir konuda tweetlemeden önce bu tweeti kimler yanıtlayabilir diye soruyor ve herkes, takip ettiğin kişiler veya yalnızca bahsettiğin kişiler olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Yalnızca bahsettiğin kişileri seçtiğinizde, ilgili tweette kimse etiketli değilse tweetinizi yorumlara tamamen kapamış oluyorsunuz.

Bu özelliği Twitter dün akşam saatlerinde esprili bir dille duyurdu.

Eğer Twitter’dan daha iyi bir uygulama varsa yanıtlayın dendi ancak tweet yorumlara kapalıydı. 🙂

Twitter’a geçtiğimiz yıl ‘yanıt gizleme’ özelliği gelmişti ama bu butona tıklandığında gizlenen yanıtlar da yine tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyordu. Yani istenmeyen yorumlar, tweet altından kalkmış olsa da başka bir alanda birikiyor ve hala başka kullanıcılar için ulaşılabilir bir şekilde duruyordu. Yorum kapatma özelliği ile bu durum ortadan tamamen kalkmış bulunuyor.

Twitter’dan en çok istenen güncellemelerden biri gerçekleşti. Ancak kullanıcıların hala en yoğun taleplerinden biri ”Tweet düzenleme” özelliği. Ancak tweet düzenleme özelliği yalnızca küçük hatalarda değil de, tweeti tamamen değiştirmekte kullanılırsa bu durum o tweeti eski haliyle beğenen kişileri zora sokacaktır. Bu nedenle bu özelliğin sosyal medyadaki yoğun talebe karşın bilerek getirilmediğini düşünmekteyiz ancak belli sınırlamalar ile bu güncelleme de bir gün hayata geçirilebilir.