Twitter’dan ”İçeriği Oku” Uyarısı

Eylül Ayında Yaşanan Dijital Gelişmeler
Ekim 5, 2020
Z Kuşağının Markalardan Beklentisi Nedir?
Kasım 13, 2020

Sosyal medyanın günümüz için önemli bir haber kaynağı olduğu aşikar. Özellikle Twitter son yılların ”gazetesi’ olarak geçiyor. Dünya ve ülke gündeminden haber almak için Trend listesini her sabah mutlaka kontrol ediyoruz. Twitter bu kadar önemli bir haber alma kaynağı haline gelirken elbette bilgi kirliliğide bir o kadar artmaya başladı. Bir haberin sadece başlığına akıp yanlış bir algıya kapılanlar, yanlış gündemlerin ve bilgi kirliliğinin oluşmasına neden oluyorlar. Son zamanlarda sosyal medyanın en önemli handikapı haline gelen ve çokça eleştiri almaya başlayan bu yanıltıcı bilgilere karşı Twitter bir önlem geliştirdi.

Bundan sonra, haber içeren bir tweet gördüğümüzde eğer haber linkine tıklamadan haberi paylaşmaya çalışırsak Twitter, paylaşmamıza izin vermeden önce ”Haberin tamamını okudun mu? Başlık, tüm içeriği açıklamıyor olabilir” şeklinde bir uyarı veriyor.

bu uyarı yeterli olacak mıdır tartışılır ancak bu da bir adımdır. En azından bu konuda sadece kullanıcılar tarafından değil platformlar tarafından da farkındalık oluştuğunu gösterir. Twitter’ı, platformun daha güvenli bir hale gelmesi için attığı bu önemli adım için tebrik etmek gerekir.