Yeni Sosyal Medya Yasası Neleri Kapsıyor?

Youtube Kids Nedir?
Mayıs 25, 2021
INSTAGRAM’DA YENİ ÖZELLİK: ORTAK PAYLAŞIM (COLLABS)
Ekim 21, 2021

Sosyal medya platformlarıyla ilgili düzenlemeler temmuz 2020 itibariyle yasalaşmış bulunmakta.

Geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelen düzenlemeler ise 2020 yılındaki yasalaşmış olanlara göre daha kapsamlı bir hale gelecekmiş gibi görünüyor. Söz konusu düzenlemeye göre RTÜK bünyesinde düzenlenecek ve denetlenecek bir Sosyal Medya Başkanlığı kurulması planlanmakta. Kapsayıcılığın artmasına ise gerekçe olarak sosyal medya üzerinden yapılan yalan haber ve provakasyonlar gösteriliyor.

Sosyal medya ile igili düzenleme ve yaptırımlar dünya üzerinde ilk kez Türkiye’de gündeme gelmedi. Hali hazırda Almanya ve Fransa gibi Ülkelerde de bu konu hakkında bazı düzenlemeler mevcut. Örneğin Almanya’da yasaya aykırı içeriklerin 24 saat içerisinde kaldırılması söz konusu. Herhangi bir ihlal durumunda da 25 milyon euro’ya kadar para cesası verilebiliyor. Fransa’da ise Ayrımcılık ve şiddet ile ilgili içerikler paylaşmak yasaklanmıştı. Buna yönelik paylaşımlar yapıldığında ise içerikler 24 saat içerisinde engelleniyor. Terör içerikli paylaşımlar ise daha da önemsenmiş olacak ki bunlar 1 saat içerisinde kaldırılıyor.

Türkiye’de sosyal medya düzenlemeleri planlanırken başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerini model alıyor. 2020 temmuz’da yasalaşan düzenlemeyle gelen erişim engellerine ek olarak içeriklerin kaldırılabilmesinin de eklenmesi planlanıyor. Kişilik haklarının ihlalini konu alan içeriklerin arama motorlarıyla bağlantısının gelişmesi yaptırımı da kapsamı arttıran unsurlardan bir diğeri. Geçtiğimiz günlerde çokça bahsi geçen, sosyal medya platformlarının zorunlu olarak Türkiye’de temsilci bulundurma şartı da kanuna eklenmişti. Bu maddenin eklenmesi, başta sosyal medya olmak üzere birçok alanda fikir ayrılıkları ve tartışmalara yol açmıştı. Bazı insanlar bunun gerekliliğini savunurken, azımsanamayacak bir kitle de bunun kısıtlayıcılığından yakınmıştı. Hatta bazı sosyal medya platformlarının temsilci bulundurmayacakları, bu sebeple de artık Türkiye’den erişilmesinin mümkün olmayacağı bile gündeme gelmişti. Ülkemizde erişimi engelleme kararlarını Sulh ve Ceza Mahkemelerince verilmekte. Bu sebeple de Sulh ve Ceza hakimlerinin bu konularda verecekleri kararlar büyük öneme sahip olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda tartışılan bir başka konu ise Medyascope ve diğer medya kuruluşlarının yurtdışından aldıkları fonlar ile ilgiliydi. Yeni düzenleme ile bununla ilgili bir değişiklik olması da söz konusu.

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte, kanuna uymayan kişilerin bir süre sosyal medyayı kullanamama cezası almaları, hatta 1 ile 5 yıl arasında da hapis cezasına çarptırılabilmeleri de yeni yaptırımlar arasında yerini aldı. Yasa kapsamında yer alan bir diğer değişiklik de sosyal medya şirketleri ile ilgili. Buna göre sosyal medya şirketleri, Türkçe olarak yapılan başvuruları Türkçe yanıtlamak zorunda. Kişilik hakları ve özel hayatın korunmasına ilişkin başvurulara, 48 saat içerisinde cevap verilmesi, başvuruların da 6 ayda bir raporlanarak yayımlanması gerekiyor. Hukuka aykırı paylaşımların kaldırılmasından sorumlu sosyal ağ sağlayıcıları, buna uymadığı takdirde yaptırımlardan sorumlu tutulacaklar.

Yeni düzenlemeye göre eklenen yeni yaptırımlar ve geçtiğimiz senedekilerin kapsamlarının artması sosyal medya kullanıcıları ve sosyal medya sağlayıcıları için nasıl bir etki bırakacak konusu akıllarda büyük bir soru işareti bırakıyor. Bu yaptırımlar düşünülürken toplumun her kesiminin düşünüldüğünden ve insanların yanlış yönlendirilmesinin önüne geçilmek istendiğinden yola çıkıldığı söylenmişti. Fakat sosyal medya kullanımının gün geçtikçe artması ve hayatımızın öncelikleri haline gelmesi çok büyük bir hızla arttığı için olacakları şimdiden kestirmesi zor görünüyor. Sosyal medya sadece boş vakit değerlendirilecek bir platform olmasının yanısıra insanlar için bir iş kolu olarak da karşımıza çıktığı için yapılacak her değişiklik büyük ve farklı kitleler için de değişiklik yaratabilme potansiyeli olduğundan önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını hep birlikte merakla bekliyoruz.