YOUTUBER VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİ KDV’DEN MUAF EDİLDİ

Facebook İsmini “Meta” Olarak Değiştiriyor
Kasım 5, 2021
PANTONE’DEN 2022 İÇİN YEPYENİ BİR RENK: VERİ PERİ
Aralık 30, 2021

Geçtiğimiz günlerde gelir vergisiyle ilgili içerik üreticilerini kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılmıştı. Buna göre sosyal mecralarda içerik üreten kişilerin gelirlerinin 650 bin TL altında kalması durumunda %15, üzerinde kalması durumunda ise %40’a kadar vergi uygulanması söz konusuydu.  Yeni yayımlanan resmi gazetede bu düzenlemenin değişeceği duyuruldu.

21 Aralık 2021 tarahindeki resmi gazete kararına göre bundan böyle sosyal mecralarda video, ses, görüntü gibi içerik üreten ve paylaşan kişiler ile akıllı telefon gibi cihazlar için uygulama geliştiren kişiler, bu platfromlar üzerinden elde ettikleri kazançları için, gelir vergisi kapsamında KDV’den istisna edildiler. Karar 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle geçerli olacak.

Resmi gazetede içerik üreticileri ve uygulama geliştiricilerinin KDV’den muaf tutulduklarını duyuran karar şu şekilde:

3065 sayılı Kanunun (17/4-a) maddesinde, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler KDV’den istisna edilmiştir.

Söz konusu istisna, 1/1/2022 tarihinden itibaren söz konusu madde kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetlere uygulanacaktır.